Stanowisko do cięcia płytek PCB

|Laminat szklano-epoksydowy jest bardzo twardy i jego cięcie może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza kiedy nie mamy odpowiednich narzędzi. Przedstawiam tutaj pomysł, jak przerobić zwykłą wyrzynarkę w piłę do laminatów, którą można ciąć laminaty szybko i bez wysiłku.

Wyrzynarka jest umieszczona w stojaku zbudowanym z trzech płyt (resztki starej szafy). Płyty zostały oczywiście wycięte przy pomocy właśnie tej wyrzynarki :) Całość zmontowana jest na kształt odwróconej litery pi. Wewnątrz, przyklejona jest gąbka, aby piła nie dotykała bezpośrednio drewna. Dzięki temu, wyrzynarka lepiej siedzi wewnątrz desek i nie wysuwa się podczas pracy.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Mikrokontrolery XMEGA

Jako stół służy kawałek dykty z wyciętym rowkiem, przez który przechodzi brzeszczot wyrzynarki. Taki stół zdecydowanie poprawia wygodę pracy i zwiększa bezpieczeństwo.

Konstrukcja jest bardzo prosta i nie ma o czym pisać. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na to, że brzeszczot piły nie jest niczym osłonięty. Podczas pracy porusza się z dużą szybkością, a piły nie da się natychmiast wyłączyć. Chwila nieuwagi i już mamy pamiątkę do końca życia - przestrzegam przed tym wszystkich, którzy chcą zrobić sobie podobną piłę!

2 komentarze :

Krzysiek pisze...

Ciekawy pomysł, również posiadam wyrzynarkę, której w sumie rzadko używam. Może zrobię coś podobnego i się na coś przyda :). Jak nie pomylę sobie laminatu z palcem to powinno być ok. Na co dzień używam nożyc do metalu, ale mają taki mankament, że dość mocno odkształcają i zginają laminat, być może traci troszkę na wytrzymałości. Piłka do metalu też jest dobra o ile umie się nią posługiwać. Gdzieś czytałem, że dobrze sprawdza się gilotyna do papieru z zaostrzonymi nożami. Do płytek o bardziej nieregularnych kształtach przyda się też piłka włosowa (chyba tak się to pisze), muszę sobie sprawić takie coś, podobno można nią fajnie robić otwory.

Co do pomysłu to mi się podoba i na pewno ułatwi Ci pracę :).

Pozdrawiam.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Zapomniałem napisać, by zamontować brzeszczot (nóż) do metalu z drobnymi ząbkami. Brzeszczoty do drewna się nie nadają. Laminat wbrew pozorom jest cholernie twardy, ale jeden taki brzeszczot wystarczy na kilkanaście metrów cięcia.

Prześlij komentarz

Skomentuj!