Poznaj ATxmega!

|

Atmel wykonał gigantyczny krok wprzód, wypuszczając nowoczesne procesory XMEGA. Są szybsze, mają więcej peryferiów, a ich cena wcale nie jest wysoka. Niektóre modele są nawet tańsze niż konwencjonalne procesory ATmega. Również i Ty wykonaj krok naprzód i poznaj te fantastyczne układy, by móc budować jeszcze lepsze urządzenia!

Kurs mikrokonrolerów XMEGA


Kurs XMEGA:Moduły prototypowe:

Moduły prototypowe


Sam decyduj, jakie wyposażenie ma mieć Twoja płytka prototypowa. Moduł eXtrino XL zaprojektowano tak, by można go było szybko rozbudować o kolejne układy scalone i peryferia – po prostu włóż je w odpowiednie podstawki lub zastosuj nakładki kompatybilne z Arduino! Moduł prototypowy eXtrino XL rozwija się razem z Tobą i dostosowuje się do Twoich potrzeb!


Płytka X3-DIL64 umożliwia łatwe podłączenie dowolnych układów. Wystarczy wetknąć nasz moduł w płytkę stykową, zupełnie tak jak normalny układ scalony. Zaprogramuj i działaj! Takie to proste. Płytka odpowiada wymiarom obudowie DIL64, a kolejność wyprowadzeń jest taka sama jak w obudowie TQFP64.


Minimoduły XMEGA
Minimoduły XMEGA
Buduj prototypy na płytkach stykowych! Brak procesorów XMEGA w obudowach przewlekanych nie jest problemem - przedstawiamy minimoduły XMEGA-DIL. Zostały zaprojektowane tak, by do minimum zredukować ilość elementów, a tym samym cenę!

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

20 komentarze :

Radosław Karasiński pisze...

Świetna sprawa! Programowanie wbudowany w płytkę i slot karty microSD to genialne pomysły. Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie ceny (ale na konkursy bardziej :D).

Cartov pisze...

Ciekawa alternatywa dla Arduino :)

Anonimowy pisze...

Fantastyczne :) kiedy to się pojawi w sklepie?

piotreks-89 pisze...

Nie mogę się doczekać :-) Aż trudno uwierzyć w taki przeskok technologiczny między Mega, a xMega.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Być może już jutro mój dystrybutor wprowadzi to do sprzedaży. Wszystkie moduły wyprodukowane w serii prototypowej są już zmontowane i sprawne! Tymczasem projektuję 2 wersję płytki, która ma być lepiej zoptymalizowana pod montaż automatyczny i będzie większa produkcja.

Między MEGA a XMEGA jest ogromna przepaść technologiczna... w końcu nic dziwnego, bo Atmel przestraszył się STM-ów, wziął się w garść i znowu daje czadu. A jeszcze pare lat temu mówiło się, że ATmega8 to jest hi-tech :)

Radosław Karasiński pisze...

I jeszcze jedno, bardziej techniczne pytanie - ilu warstwowa jest ta płytka?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

2-warstwowa.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Już można składać zamówienia http://allegro.pl/show_item.php?item=3195676065

Anonimowy pisze...

Czy jest jakiś prosty i niedrogi sposób na podłączenie tego modułu do sieci LAN / WiFi i zarządzanie sterownikiem poprzez sieć / Internet?

Pozdrawiam, Mireczek.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

ATxmega nie ma wbudowanych peryferiów do obsługi Ehernetu ani WiFi więc trzeba korzystać z zewnętrznych scalaków/modułów. Przykładem takiego jest popularny ENC28J60 do Ethernetu - w necie jest bardzo dużo informacji na jego temat. Do WiFi najlepiej będzie wziąć gotowy moduł, bo projektowanie układów radiowych w.cz. to masakra - poszukaj np. w Maritexie lub TME.

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o Wifi to polecam zapoznanie się z:
http://www.jm.pl/upload/pliki/066e204c0b0ed4b1e3813301616f07f8.pdf
Są dostępne zestawy eval. pod Xmegi.

Anonimowy pisze...

Bardzo polecam ten zestaw, najlepszy na polskim rynku!!!

elektro pisze...

To jest lepsze niż Arduino! Bardzo fajna płytka, dobrze zaprojektowana, no i do tego świetny kurs

Anonimowy pisze...

Można to zaprogramować za pomocą Arduino? Mam na myśli to że program będzie pisany jak te na arduino i wgranie podobnie, ewentualnie według przepisu "jak zaprogramować mikroprocesor z pomocą arduino".

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Co by to miało na celu? Jest wbudowany bootloader USB, podłączasz kablem do kompa i od razu działa.

Kamil Mętrak pisze...

Bardzo fajny kurs. Brakuje mi tylko pokazania obsługi karty SD (na x3-dil64) oraz komunikacji przez USB.

Anonimowy pisze...

Komunikacje przez USB to najłatwiej virtual COM na bibliotekach ASF.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

USB tutaj zostało fajnie opisane http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/wstep-do-mikrokontrolerow-xmega-spis-tresci.html

kudzu pisze...

Używam X3-DIL64 od kilku miesięcy i sprawdza się doskonale w prototypach. Łatwość programowania dzięki Flipowi jest powalająca - to akurat zasługa Atmela;)
Mam jednak zastrzeżenie do konstrukcji - szerokość układu jest hmmmmm... za mała i za duża. Tzn moduł jest za szeroki na popularną płytkę stykową (zostaje jeden rząd otworów po obu stronach, na dodatek ukryty pod krawędzią pcb), a za wąski, żeby objąć dwie płytki, połączone dłuższą krawędzią.
To jest jedyna wada, jaką do tej pory znalazłem.
Pozdrawiam Autora.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Układ odpowiada wymiarami obudowie DIL64. Tak już być musi, bo inaczej scalak by się nie zmieścił (chyba że w jakimś QFN/BGA). Polecam stosować płytki, gdzie pomiędzy polami łączy poprzecznych jest tylko jeden rząd zasilania. Wtedy po bokach płytki zostają trzy rzędy na piny. Na przykład takie lub większe https://www.piekarz.pl/pl/img/offer/0/f_05640.jpg

Prześlij komentarz

Skomentuj!

Sklep Leon Instruments