Łączenie rezystorów

|

Jak zrobić rezystor o nietypowej wartości lub zwiększyć jego moc? Wystarczy połączyć kilka rezystorów w określony sposób, by dzięki temu zwiększyć lub zmniejszyć rezystancję lub nawet zwiększyć moc rezystorów. Wystarczy znajomość kilku trywialnie prostych wzorów!

Połączenie szeregowe


Można powiedzieć, że łącząc kilka rezystorów, uzyskujemy jeden rezystor o rezystancji wypadkowej, zależnej od rezystorów składowych. Łącząc rezystory szeregowo, uzyskamy rezystancję wypadkową równą sumie wszystkich składowych. Wystarczy zwyczajne dodawanie!Połączenie równoległe


Łączenie równoległe pozwala na uzyskanie rezystancji mniejszej od elementów składowych. Tutaj wzór jest nieco bardziej skomplikowany, choć nie jest to żadna wielka matematyka.
Wskazówka
Jeżeli łączysz równolegle rezystory o tej samej wartości, rezystancja wypadkowa jest równa rezystancji pojedynczego rezystora podzielonej przez liczbę rezystorów. Czyli jeśli łączysz równolegle dwa rezystory 100k, otrzymasz wypadkową 50k.Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Zwiększanie mocy


Łącząc rezystory równolegle, masz wpływ na maksymalną moc, jaką może rozproszyć tak połączony układ. W najprostszym przypadku, jeśli łączysz identyczne rezystory, maksymalna moc będzie równa sumie mocy wszystkich rezystorów składowych (ponieważ zgodnie z prawem Kirchhoffa prąd rozdziela się równomiernie pomiędzy nimi). Jednak rezystancja wypadkowa takiego układu będzie się zmniejszać zraz z ilością podłączonych elementów. Co więc robić? Albo zastosować większe rezystory lub łączyć je szeregowo. Poniżej przedstawiliśmy układ zbudowany z czterech identycznych rezystorów, który może rozproszyć moc czterokrotnie większą od poszczególnych rezystorów wchodzących w skład tego układu, ale rezystancja wypadkowa jest taka sama jak u każdego ze składowych.Rezystory przewlekane i SMD możesz zamówić w sklepie Leon Instruments - zapraszam!

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Skomentuj!